Přeskočit na obsah
logo Ostrava

MOTÝLÍ LOUKA VE SLUNÍČKU

Datum publikování: 07.06.2021

 Projekt „Student v lese“ spolupracuje s Domovem Sluníčko  v Ostravě

 Studenti zakládají v domově největší motýlí louku v Ostravě

 

Ani doba covidová projekt Student v lese nezastavila. Nouzový stav a následná opatření a omezení aktivity projektu přibrzdily.  Hned po uvolnění situace projekt opět plní své cíle.  Studenti a další dobrovolníci se sešli už sedmkrát. V Kateřinicích na Novojičínsku sázeli stromy a uklízeli klestí. V Ostravě uklidili černou skládku V Bohumíně a Paskově založili motýlí louky.  Loni zasadili dobrovolníci v Beskydech v rámci projektu Student v lese přes 3200 stromečků, letos by chtěli být ještě úspěšnější. Novinkou letošního roku je zakládání motýlích luk či záhonů.

„Zakládání motýlích luk či záhonů je vhodnou reakcí na úbytek motýlů a hmyzu, snahou o zlepšení pestrosti a rozmanitosti druhů motýlů, hmyzu, včel, opylovačů i květin ve městě a v přírodě. Tato aktivita se Studentem v lese úzce souvisí a báječně doplňuje další činnosti,“ říká Ivan Sekanina, předseda Spolku Počteníčko, který projekt Student v lese vymyslel a realizuje.“ Aktuálně jsme se domluvili na Spolupráci s Domovem Sluníčko v Ostravě.  Reakce domova na možnost založení motýlí louky byla úžasná. Dostali jsme výstavní pozemek, zhruba 200 metrů čtverečních, čeká nás tam spousta práce, ale výsledek by mohl být skutečně dobrý,“ doplňuje Ivan Sekanina.

Studenti   lokalitu v areálu domova oddrňují, upravují a chystají setí speciální směsí lučních květin, která by měla lokalitu rozzářit pestrými barvami. Vedení domova jim nachystalo kontejner na drny a dokonce pro dobrovolníky připravilo občerstvení…

Jak uvádí ředitel domova Mgr. Marek Tejzr, jsme velmi rádi, že organizace Domova Sluníčko, příspěvková organizace se může podílet na projektu ,,Student v lese´´. Domov Sluníčko disponuje rozsáhlou zahradou a můžeme tak poskytnout větší prostor k výsadbě motýlí louky. Rádi podpoříme ochranu životního prostředí, ale i uživatelé zdejšího domova si přijdou na své a mohou tak podstoupit motýlí terapii. Pro naše zaměstnance se nabízí další možnost aktivizačních činností.

Motýlí louka není na údržbu nijak náročná, ale je speciální například v tom, že sečení nesmí být strojové Pokud rostliny vzejdou, budou je dobrovolníci kosit. Počítají také s tím, že louku, v případě potřeby, v září znovu osejí. Používají přitom speciální směs, ve které by mělo být patnáct druhů lučních květin. Například kopretiny, chrpa, vlčí mák či koukol.

Student v lese je mezigenerační a dobrovolnická aktivita Spolku Počteníčko a studentů středních i vysokých škol z Ostravy. Záměrem je ochrana životního prostředí, úklid lesních lokalit a zalesňování oblastí poškozených kůrovcem.  V zakládající skupině jsou studenti sedmi ostravských středních škol a dvou fakult Ostravské univerzity. Aktuálně se připojili studenti dalších šesti středních škol z Ostravy, Orlové, Bohumína, Frýdku-Místku i Slezské univerzity Opava. Novou aktivitou je zakládání motýlích luk. Podrobnosti o projektu najdou zájemci na www.studentvlese.cz.

Mgr. Ivan Sekanina