Ergoterapeutický úsek
Datum publikování: 27.11.2022
Ergoterapeutický úsek Domova Sluníčko
Ergoterapeutický úsek je složen z diplomovaného ergoterapeuta, fyzioterapeuta a pracovníků v sociálních službách.
Rehabilitace hraje nezastupitelnou roli v péči o seniory.
Jde o komplexní přístup k léčbě, jehož součástí jsou fyzioterapie, ergoterapie, aktivizační dovednosti, které udržují a ovlivňují kvalitu života.
V Domově Sluníčko je nastaven ergoterapeutický koncept, dle kterého jsou zajišťovány potřeby klientů v oblasti soběstačnosti, sebeobsluhy s nácvikem kondiční chůze nebo nastavené aktivity z důvodu udržení stávající kondice jak při přesunech, mobilitě tak vertikalizaci.
Po celkovém zhodnocení klienta ergoterapeutem a fyzioterapeutem v oblasti mobility, vertikalizace, lokomoce je po zaučení kondiční chůze předána ergoterapeutickému týmu jako chůze ošetřovatelská. Jednou v týdnu nebo dle potřeby je posouzena opět odborným pracovníkem.
Kromě kondiční chůze je nutno zajišťovat dle nastavené činnosti jemnou motoriku, taxi, koordinaci a další senzomotorické funkce pomocí nastavených aktivit ergoterapeutem.
Ergoterapie
Ergoterapie je zdravotnická profese, která využívá specifické diagnostické a léčebné metody, postupy a činnosti při léčbě jedinců každého věku, s různým typem postižením dočasným nebo trvalým.
Hlavním terapeutickým prostředkem je smysluplná činnost, která pomáhá v obnovení postižených funkcí.
Ergoterapie nabízí seniorům podporu a možnost jak si udržet a rozvíjet stávající schopnosti, zlepšit soběstačnost a celkově zvýšit kvalitu života pomoci různých skupinových a individuálních aktivit.
Do ergoterapie je zahrnuto:
- Udržení celkové soběstačnosti a sebeobsluhy seniorů
- Skupinové kondiční cvičení, které vede odborně fyzioterapeut
- Nácvik kondiční chůze v režii ergoterapeuta a fyzioterapeuta
- Zájmová činnost (skupinová a individuální činnost, vycházející z životního příběhu klienta,
- vzpomínková aktivita)
Fyzioterapie
Fyzioterapie je část rehabilitace, která se zabývá diagnostikou, léčbou a prevencí poruch pohybového systému člověka. Prostřednictvím pohybu a dalších fyzioterapeutických postupů cíleně ovlivňuje funkce ostatních systémů včetně funkcí psychických.
Fyzioterapie využívá postupy fyzikální terapie a volí léčbu ze škály metodik jako léčebná tělesná výchova, měkké a mobilizační techniky, elektroterapie, magnetoterapie, termoterapie apod. dle ordinace rehabilitačního lékaře.
Do fyzioterapie je zahrnuto:
- Elektroléčba
- Vodoléčba
- Parafínové zábaly
Bazální stimulace
V letech 2019 a 2020 probíhalo v rámci projektu ESF Domova Sluníčko školení
Bazální stimulace. Vizí vzdělávací aktivity bylo další prohloubení péče o klienty ve smyslu
udržení kvality života, podpory samostatnosti, komunikačních dovedností a orientace
v čase, prostoru a uvědomění si vlastního já.
Proces vzdělávaní byl zakončen supervizemi s následným získáním certifikátu Pracoviště
využívající bazální stimulace v péči o klienty v měsíci září 2020.
Co je to bazální stimulace?
Bazální stimulace je vědecký pedagogicko-ošetřovatelský koncept, který se orientuje na všechny oblasti lidských potřeb. Podporuje vnímání, komunikaci a pohybové schopnosti člověka. Péče o seniora je v tomto v konceptu strukturovaná tak, aby podporovala a aktivovala jeho zachovalé komunikační i pohybové schopnosti. U seniorů s nevratnými změnami výrazně podporuje kvalitu života.
Co je podstatou bazální stimulace?
Mozek má zvláštní schopnost, dovede se přizpůsobit změnám způsobeným úrazem či nemocí. Bazální stimulace těchto regeneračních vlastností využívá. Dokáže obnovit mozkovou činnost využitím vzpomínek, životních návyků, zkušeností uložených v paměti seniora. Různé stimuly vedou k znovuobnovení porušených nervových spojů.
Komu je bazální stimulace určena?
Lidem s poruchou vědomí, po úrazech, po operacích, pacientům neklidným, umírajícím, s demencí, nedonošeným dětem a dalším. Má své využití v intenzivní péči, v neonatologii, v následné péči, v domovech pro seniory, v hospicích, v domácí péči, v ústavech sociální péče.
Jak můžete Vy, jako příbuzný, pomoci v bazální stimulaci?
Každý člověk je individuální neopakovatelná bytost. Abychom mu mohli poskytnout individuální péči, musíme znát jeho autobiografii (návyky, denní rituály, oblíbené předměty, chutě, vůně, barvy, zážitky, zvuky, hudba…). Tyto informace získáváme z autobiografické anamnézy od příbuzných formou dotazníku. Velkým přínosem je zapojení příbuzných do péče o seniora.
Desatero bazální stimulace
- Přivítejte se a rozlučte s pacientem, pokud možno vždy stejnými slovy.
- Při oslovení se ho vždy dotkněte na stejném místě (iniciální dotek).
- Hovořte zřetelně, jasně, a ne příliš rychle.
- Nezvyšujte hlas, mluvte přirozeným tónem.
- Dbejte, aby tón vašeho hlasu, vaše mimika a gestikulace odpovídaly významu vašich slov.
- Při rozhovoru s pacientem používejte takovou formu komunikace, na kterou byl zvyklý.
- Nepožívejte v řeči zdrobněliny.
- Nehovořte s více osobami najednou.
- Při komunikaci s pacientem se pokuste redukovat rušivý zvuk okolního prostředí.
- Umožněte pacientovi reagovat na vaše slova.
Čerpáno ze zdroje: FRIEDLOVÁ, K. Bazální stimulace v základní ošetřovatelské péči. 1. vydání. Praha: Grada Publishing, 2007. 170 s. ISBN 978-80-247-1314-4
Logopedie
Prvky logopedie dle Logopeda se v ergoterapii využívá v individuálních i skupinových formách práce, což umožňuje jak intenzivní individuální trénink, tak využití získaných schopností v komunikaci ve skupině. Individuální terapie zahrnuje standardní osvědčené přístupy logopedické péče. Zaměřuje se intenzivně na řečové schopnosti a jazykový systém. Tyto procesy vyžadují individuální přístup a aktivní zpětnou vazbu. Na individuální program navazuje skupinová terapie, která usnadňuje užití již osvojených dovedností v konverzační skupině a následně v reálných situacích. Jedná se většinou o malou skupinu 3 – 6 osob.
Do logopedie je zahrnuto:
- Zlepšení percepce, pozornosti, čtení, psaní a verbálního vyjadřování
- Individuální cvičení
- Skupinové aktivity
Reminiscence
Reminiscence „vzpomínání“ je systematické zapojování vzpomínek do veškerých činností prováděných se seniory s cílem navázání kontaktu, zlepšení komunikace, zaměření na seniora, kvalitu jeho života. Jednou z cest vyvolání vzpomínek jsou sbírky osobních věcí jednotlivých seniorů. V rámci reminiscence se využívá individuální nebo skupinové vzpomínání zaměřené na specifické téma z minulosti. Při vzpomínání se používají různé staré předměty, které pomáhají vyvolat vzpomínky seniorů k danému tématu. Při reminiscenční terapii vznikají knihy života, vzpomínkové kufříky.
Do reminiscence je zahrnuto:
- Individuální vzpomínání
- Skupinové vzpomínání
Zooterapie
Zooterapie se využívá pro lepšit citové, rozumové a pohybové schopnosti lidí, přispívá ke zlepšení psychické pohody a zvýšení koncentrace. Zvíře může různými způsoby pomáhat člověku překonávat bariéry a ukazovat mu cestu životem z té lepší stránky. Zooterapie se dělí na činnosti za účasti zvířat a terapie pomocí zvířat.
Do zooterapie je zahrnuto:
- Canisterapie je název pro metodu pozitivního psychosociálního a fyziorehabilitačního působení na potřebné osoby, prostřednictvím speciálně vedeného cvičeného psa nebo feny (canis = latinsky pes). Jedná se o kontakt se psem, který představuje účinné rozptýlení pro lidi trpící psychickými poruchami, depresí nebo pro ty, kteří se prostě cítí opuštěně. Velmi významnou a úspěšnou metodou je polohování.
Individuální nebo skupinové aktivity
DOPOLEDNÍ AKTIVITY
- Ergoterapeutické skupinky
- Ateliér dobrých nápadů
- Sluníčková klubovna
- Reminiscenční skupinky
- Rytmické skupinky
- Ranní rozcvičky pod vedením fyzioterapeuta
ODPOLEDNÍ AKTIVITY
- Pánský klub
- Hudební okénko DZR
- Internetová kavárna
- Knihovna
- Zahradní klub
- Kino
- Jóga
- Aroma skupinka DS, DZR
- Vaření pro radost
- Odpolední aktivizační skupinky DZR
- Kuželky
Kromě nastavených aktivit zajištujeme také Reminiscenční setkání klientů s dětmi všech věkových kategorii.