Přeskočit na obsah
logo Ostrava

PŘEDNÁŠKA O ISLANDU

Datum publikování: 01.12.2021

Dne 27. listopadu 2021 se v Domově Sluníčko uskutečnila přednáška o Islandu, kterou si pro klienty připravil dobrovolník Mgr. Richard Budský. Senioři se během ní dozvěděli zajímavé informace o zemi ohně a ledu, jejíž krásy každoročně obdivují miliony turistů. Na Islandu přitom žije jen 360 tisíc obyvatel, tedy méně než v Brně.

Prezentace zahrnovala i fotografie  z nejznámějších islandských míst, mezi které patří např. Zlatý okruh, Jižní pobřeží nebo poloostrov Snæfellsnes. Na tomto poloostrově se odehrává příběh z románu Cesta do středu země od Julese Verna. Zvláštní pozornost byla věnována hlavnímu městu Reykjavík, severní polární záři či islandské gastronomii, kterou představují zejména ryby.

Island klade velký důraz na ekologii, knižní průmysl a také rovnost žen a mužů. Vigdís Finnbogadóttir se v roce 1980 stala první demokraticky zvolenou prezidentkou na světě, mezi její přátele patřil i Václav Havel. Současnou vládu vede premiérka a nejstarší parlament světa dnes tvoří ženy z bezmála 48 %.

Děkujeme Mgr. Richardu Budskému za zajímavou přednášku a budeme se těšit na další.