Přeskočit na obsah
logo Ostrava

PUTUJEME MINULOSTÍ – SPOLUPRÁCE S DOMOVEM KAMENEC

Datum publikování: 29.06.2021

Středa 23. června 2021 se v Domově Sluníčko nesla ve znamení vzpomínek. V rámci projektu reminiscence – Putování, který je pod záštitou Magistrátu města Ostravy, jsme se společně s klienty Domova pro seniory Kamenec vydali proti proudu času. Připomenuli jsme si, jak se sportovalo, vařilo a peklo, co diktovaly módní salóny, jaké melodie a písně byly v oblibě a nezapomněli jsme ani na profese typické pro naši černou a šumnou Ostravu.

Klienti obou domovů si na jednotlivých zastaveních zavzpomínali nejen na své mládí, ale i na „zlatá šedesátá léta“. Zazpívali si písničky „stále zelené“ soutěžili, kdo je kdo z tehdejších zpěváků, to vše pod bedlivým dohledem Hanky. Odborný výklad k typům a mletí mouky podal seniorům sám pan mlynář, alias Milena, který vše doplnil ukázkou i ochutnávkou koláčků, frgálů, chleba a pečiva. Ve stánku módy byly předvedeny modely ze salónu Podolská a úspěch sklidila modelka Silvie v šatech „charlestonskách“.

Při procházce světem módy Silvii zdatně sekundovala Šárka. Osobnosti českého sportu si účastníci této jedinečné akce připomenuli u Lenky, kde mohli zkusit své štěstí v discíplíně „hod kroužkem na volavku“ i podívat se na dobovou tenisovou raketu ve speciálním obalu. Poslední zastavení pak na seniory čekalo u „havyřu“, kde „dva kumpli z partyje povykladali o historii šachet i huti v Ostravě, dali potěžkat kahan  haviřsky, svitilňu, ukazali ferflašku na kafe, plaskury či pytlik  na chleba se sadlem. Pospominali aji na kolonyje haviřske, šalerky a grifne roby. A jak to vykladani skončilo se? No přece spivanim děvucha z  kolonyje.“

Společné putování po časech minulých pak zakončil společný oběd a posezení v pergole s dobrou kávou, koláči a zmrzlinou. O čem jsme si povídali? No samozřejmě o časech minulých. Odměnou týmu, který akci připravil byly úsměvy a rozzářené oči  klientů  obou domovů a vyslovení poděkování našich hostů, paní Mgr. Martiny Pavelkové, manažera kvality odboru sociálních věcí z Magistrátu města Ostravy a paní Lenky Kocierzové, výtvarnice a příznivkyni našeho domova.

Pavla Sýkorová

Vedoucí útvaru sociálního a přímé péče